Przemysł

Co to jest gładzenie ?

Honowanie jest jedną z metod , mającą na celu wygładzenie konkretnej powierzchni. Stosuje się je w ostatecznej obróbce elementów potrzebujących sporej dokładności. W ten sposób wykańcza się najczęściej otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować można również powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Atutem wygładzania jest duża precyzyjność wymiarowa jak również nieduża chropowatość . Wygładzać można zarówno niewielkie , jak i sporych rozmiarów elementy.

Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna wynosi blisko 1m . Przedmiot może mieć długość od 1 cm do około 20 m . Warto mieć na uwadze, iż ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

• materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,

• kąta nachylenia przycinanych śladów,

• rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,

• nacisku powierzchniowego.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowica , na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Praca odbywa się przez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród atutów honowania znajdują się przede wszystkim: dużą dokładność umożliwiającą dokładne dopasowanie elementów, co znacznie zmniejsza ich zużywanie się, ale też wyższą trwałość detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na tworzywo.