Honowanie to metoda, mającą na celu wygładzenie danej powierzchni. Stosuje się je w ostatecznej obróbce przedmiotów wymagających sporej szczegółowości. W ten sposób wykańcza się przeważnie otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych. Honować można też powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień.

Atutem gładzenia jest wysoka dokładność wymiarowa jak również nieduża chropowatość. Wygładzać dają się zarówno niewielkie, jak i sporych rozmiarów elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna sięga blisko jednego metra. Przedmiot może mieć długość od 1 cm do około dwudziestu metrów. Warto mieć na uwadze, iż końcowy efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału pilników ściernych,
  • kąta nachylenia przycinanych śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku powierzchniowego.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowicy, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Praca odbywa się przez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania wylicza się przede wszystkim: wysoką precyzję ,która umożliwia dokładne spasowywanie się elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, jak również wyższą żywotność detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na materiał.

Jakie błędy usuwa honowanie?

Nie da się ukryć, że mamy do czynienia z technologią niezwykle korzystną dla wszelkich przedsiębiorstw wyrażających potrzebę precyzyjnej obróbki poszczególnych produktów. W największej mierze mówimy tutaj o różnego rodzaju niedoskonałościach takich jak nadmiar tworzywa – honowanie jest gwarancją sprawnego usunięcia tego typu naleciałości. Gwarantuje przy tym tworzenie części nad wyraz do siebie zbliżonych, szczególnie jeśli mowa o setkach czy tysiącach sztuk. Minimalny jest tutaj odchyłek wszelkich błędów, tak samo zresztą jak tolerancja na wszelkie zmiany kształtów – właśnie dlatego możemy mówić o eliminacji wszystkich konstrukcyjnych błędów, jakie pojawią się na linii produkcyjnej.

Jeśli poszukujesz fachowców w zakresie honowania, sprawdź przedsiębiorstwo https://maszzap.com.pl/honowanie/.

Honowanie – atrakcyjna technologia dla wszystkich fabryk

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że honowanie może pochwalić się nad wyraz długą listę zalet. Wśród nich można wymienić w pierwszej kolejności wspomnianą już wcześniej sprawność funkcjonowania oraz precyzję – kwestie te mają wpływ także na wielką powszechność tej technologii, która w znaczny sposób wyprzedza wszystkie inne tego rodzaju metody obróbki. W związku z tym może pochwalić się wielkim szacunkiem na liniach produkcyjnych w całym kraju – znajduje zastosowanie chociażby w hydraulice, górnictwie czy branżach, opierających się na wydobyciu energii. Lotnictwo także jest branżą regularnie korzystającą z technologii jaką jest honowanie.

Niezależnie od tego, jaką branżę bierzemy pod uwagę, honowanie zapewnia wydłużoną żywotność oraz efektywność funkcjonowania wszelkiego typu sprzętów (mowa chociażby o wyposażeniu platform wiertniczych), gwarantuje również możliwość pracy przy wysokich ciśnieniach. Jeśli zaś chodzi o lotnictwo, honowanie umożliwia produkcję szczegółowych, precyzyjnie wykonanych elementów na przykład kadłuba samolotu lub jego silnika.

Jak wygląda maszyna do honowania?

Honownica nie odbiega znacznie jeśli chodzi o wygląd oraz ogólną charakterystykę od innych sprzętów, które służą do szeroko pojętej obróbki. Cechuje się stosunkowo niewielkimi gabarytami – choć jest to zależne rzecz jasna od danej linii produkcyjnej. Użytkownik posiada dostęp do ekranu dotykowego oraz przejrzystego menu; dzięki tym kwestiom posługiwanie się tym urządzeniem jest nad wyraz sprawne i wystarczy krótkie szkolenie, aby już niebawem na poziomie praktycznie profesjonalnym korzystać z owego sprzętu na co dzień. Z tego powodu jest to rozwiązanie tak bardzo popularne w wielu fabrykach, zarówno tych nowych i dopiero się rozwijających, jak i tych z ugruntowaną pozycją na rynku ogólnopolskim lub ogólnoświatowym.