W obecnych czasach rynek jest przepełniony ilością samochodów na sprzedaż. Mamy do wyboru kupić nowe auto, poleasingowe za dużo niższą cenę, ale również stare pojazd za grosze. Samochody sprzedają zarówno profesjonalni dealerzy samochodowi, komisy, a także prywatne osoby. Z tego powodu osoby, które próbują pozbyć się samochodu muszą się maksymalnie postarać aby pozyskać klientów.

Cieszącym się zaufaniem miejscem, zajmującym się tematem samochodów używanych z gwarancją jest z pewnością Prestige Ubezpieczenia.

Różnice między gwarancjami

Zrozumiałym jest, że biorąc samochód prosto z fabryki będzie on miał gwarancję. Aby była obowiązująca niezbędne jest spełnienie kilku warunków, na przykład korzystanie z pojazdu zgodnie z zastosowaniem czy serwisowanie go. Na czym jednak opiera się gwarancja na samochód używany?

Jest to w rzeczywistości ubezpieczenie od wady zakupione przez dealera samochodowego. Dzięki temu, że rozpatrujemy takie auto, czujemy się śmielej i przypuszczalnie bardziej zastanowimy się nad kupnem takiego samochodu. Warto jednak dokładnie przeczytać zapisy w takiej polisie i przeanalizować czy nie ma tam tylko randomowych wad, które nigdy nie zdarzają się w takich pojazdach.

Niejednokrotnie taka gwarancja jest na okres do 3 lat, ale mimo wszystko powstają towarzystwa ubezpieczeniowe dające dłuższą ochronę. Oprócz tego taka gwarancja często jest świadczona jedynie przy samochodach młodszych niż 10-15 lat i z ustalonym maksymalnym przebiegiem.

Na czym polega przedłużona gwarancja na używany pojazd

Na rynku możemy też zobaczyć propozycje wydłużenia gwarancji na samochód używany. Tego typu ochronę możemy nabyć jeśli samochód jest w dalszym ciągu na gwarancji fabrycznej producenta i pragniemy ją przedłużyć. W sytuacji tego rodzaju ochrony pojazd musi spełnić niemało kryteriów – nie za wysoki przebieg, wiek i obowiązkowo przestrzeganie zasad gwarancji, którą dał producent. Ta taktyka jest idealna w przypadku kiedy zostajemy posiadaczami stosunkowo młodego samochodu. Bardzo często za auto wyjeżdżające z salonu dostajemy 2 lub 3 letnią gwarancję i pozbywając się go możemy wydłużyć ją o drugie tyle.

Na co zwrócić uwagę przy gwarancji na samochód używany?

Co najważniejsze przeczytaj warunki takiej gwarancji. Nierzadko możemy tam wypatrzeć zapiski o ustalonych uszkodzeniach, które podlegają, a które nie podlegają naprawie. Powinno się spojrzeć na ten wpis, ponieważ może okazać się, że główne awarie nie są tam zapisane i ostatecznie kupimy samochód z gwarancją, a w przypadku wykrycia awarii i tak nie będziemy mogli z niej skorzystać.

Taka sprawa jest bardzo opłacalna do czasu aż sprzedawcy samochodów nie zaczną tego nadużywać. Oferta przestaje być atrakcyjna jeśli kupujemy droższy pojazd jedynie biorąc pod uwagę gwarancję, a w istocie obejmie ona całkowicie fikcyjne usterki i awarie.

Podsumowanie – czy inwestycja w zakup używanego samochodu z gwarancją jest opłacalny?

Podsumowując – możemy poczynić zakup krótko wykorzystywanego samochodu od dealera, który jest jeszcze na gwarancji od producenta, kupno auta względnie nowego, w którym została przedłużona gwarancja fabryczna, oraz kupno auta kilkuletniego, które ma wykupione ekstra polisę ubezpieczeniową na wypadek usterki. Warto przeanalizować czy ta propozycja jest wartościowa w kwestii wytypowanego przez nas samochodu, albowiem dopóki nie będzie tylko chwytem marketingowym, może być ciekawą alternatywą dla kupna nowego auta.