Nie można zaprzeczyć, że w ostatnim czasie coraz mniej czynników składania kogokolwiek do olbrzymiego strachu przed dentystą. Jest tak dlatego, że większość dentystów stosuje niezwykle zaawansowane technologicznie rozwiązania, które sprawiają, że leczenie przebiega bardzo sprawnie. Podstawowymi narzędziami pracy dentysty są wiertła dentystyczne. Warto opowiedzieć nieco więcej na ten temat – wyjaśnić ich zastosowanie oraz wyszczególnić, jakiego typu mogą być wiertła stomatologiczne. Rodzaje ich są bowiem niezwykle różnorodne.

Wiertła stomatologiczne – rodzaje

Można wymienić trzy podstawowe rodzaje, które wpływają na zastosowanie oraz szereg zadań akcesoriów stomatologicznych, o których mowa w tym tekście-> https://e-medyczne.com/stomatologia-zachowawcza-wiertla. Mamy chociażby wiertła diamentowe, które są rozwiązaniem o największej trwałości. Używa się ich w pierwszej kolejności do usuwania próchnicy, ale również pracy na najbardziej twardych tkankach. Są wielokrotnego użytku. 

Warto wspomnieć także o rozwiązaniu, jakim są wiertła na turbinę z węglików spiekanych – są one niezwykle precyzyjne oraz gwarantują najwyższą dokładność. Cechuje je trwałość i wydajność. Jeśli chodzi zaś o wiertła dentystyczne stalowe, to te pracują stosunkowo wolno i używa się ich między innymi do zagłębień retencyjnych.

Co wpływa na jakość wierteł stomatologicznych?

Nie bez powodu wiertła stomatologiczne są podstawowymi narzędziami pracy każdego stomatologa. Przede wszystkim z uwagi na ich różnorodność pod względem dostępnych rodzajów będą odpowiednie w przypadku każdego zabiegu. Poza uniwersalnością charakteryzuje je również wytrzymałość oraz precyzja, która jest wymagana w tym zawodzie. Podsumowując, wiertła stomatologiczne to narzędzia wszechstronne, zaawansowane technologicznie i niezwykle godne uwagi. Każdy stomatolog musi takowe posiadać.