Rolki to rodzaj aktywnego wypoczynku, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Wyjście na rolki może być dobrą okazją do spotkań towarzyskich w plenerze. Rolki mogą też być intensywnym treningiem bądź kojącą okazją do wypoczynku.

Na przeciw rolkarzom wychodzi również coraz więcej miast budując nowe trasy. Powstają też ośrodki, których celem jest nauka jazdy na rolkach. Wszystkie te czynniki powodują, że dyscyplina ta zyskuje na popularności.

Jak zatem zaczać swoją przygodę z rolkami? Jakie korzyści płyną z jazdy na rolkach? Jak trudna jest nauka jazdy na rolkach?

Jakie korzyści płyną z jazdy na rolkach?

Jazda na rolkach może dawać frajdę na wielu poziomach. Jest to na tyle uniwersalna dyscyplina, że niemal wszyscy bez względu na wiek mogą znaleźć w niej coś dla siebie.

Jest to fantastyczna idea pod kątem spotkań towarzyskich. Wspólne pokonywanie kolejnych kilometrów potrafi zbliżyć do siebie towarzystwo. Podobnie jak wspólna nauka jazdy na rolkach – jest to alternatywa sympatycznego spędzenia czasu we wspólnym gronie.

Rolki, w zależności od tempa mogą też być wymagającym treningiem dla mięśni nóg. Jeżdżąc nawet na niskich obrotach spalane jest mnóstwo kalorii, co jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia.

Nauka jazdy na rolkach jest warta przemyślenia, gdy chcemy się zrelaksować. Rolki bardzo dobrze wpływają na układ nerwowy, dzięki czemu redukują stres, który mógł powstać w wyniku np. trudnego dnia w pracy czy w szkole. Endorfiny powstające dzięki tej formie aktywności fizycznej dają kopa do działania i chronią nasze zdrowie psychiczne.

Wobec tego, jeśli jeszcze nie umiesz jeździć na rolkach – trzeba się nauczyć. Nauka jazdy na rolkach i szlifowanie techniki na starcie bywa trudne. Mimo wszystko jest to umiejętność będąca w zasięgu absolutnie każdego.

Nauka jazdy na rolkach – od czego zacząć?

Po pierwsze jest to dyscyplina, którą trzeba polubić – w innym wypadku człowiek nie będzie czerpał z tego funu. Na początek zatem dobrze jest wypożyczyć parę rolek, ochraniacze na kolana, łokcie oraz kask i samodzielnie się przekonać.

Oczywiście początki bywają być trudne. Dlatego też warto pierwsze lekcje zbierać pod opieką doświadczonych rolkarzy. Nauka jazdy na rolkach kierowana przez osoby z doświadczeniem z pewnością będzie przyjemniejszym doświadczeniem niż samodzielne próby.

Jedną z pierwszych czynności, których uczyć nas będą trenerzy będzie nauka bezpiecznego upadania. Brzmi średnio? Być może, ale nawet doświadczeni zawodnicy muszą być na upadki przygotowani. Szczególnie gdy nauka jazdy na rolkach jest na wstępnych etapach należy być gotowym na liczne upadki.

Istotnym elementem nauki jazdy na rolkach jest przyjęcie należytej pozycji wyjściowej – tułów lekko pochyla się do przodu, a nogi delikatnie ugina w kolanach. Pozwala to na utrzymanie równowagi.

Nauka jazdy na rolkach, jak i sama jazda powinna być poprzedzona rozgrzewką. Rozgrzane ciało jest efektywniejsze i lepiej radzi sobie z treningiem. Ponadto unikamy w ten sposób potencjalnych kontuzji.

Postaw na doświadczenie – z kim uczyć się jeździć na rolkach?

Wszystkie nabyte w trakcie nauki umiejętności będą później przez nas wykorzystywane w ruchu miejskim. Trzeba zatem się mocno napracować by nauka jazdy na rolkach była efektywna.

Z pomocą przychodzą nam profesjonalne szkółki, gdzie pod okiem specjalistów można zbierać szlify. Wsparcie od osoby zaznajomionej z rolkarskim światem powinno sprawić by uczeń się nie zniechęcał nawet w przypadku początkowych niepowodzeń.