Agregat prądotwórczy – z czym to się je

Najprościej mówiąc agregat prądotwórczy robi dla nas prąd. Niestety nie bierze się on znikąd. Generator używa do tego energii mechanicznej i konieczne jest zasilenie go gazem, benzyną lub olejem napędowym. Ale zdecydowanie najważniejsze w nim jest to, że umożliwia nam korzystanie z elektryczności.

Gdzie więc sprawdzi się to urządzenie? W każdym miejscu, w którym sieć energetyczna nie została jeszcze doprowadzona, np. na budowie, albo w sytuacji, gdy nawet chwilowe przerwy w dostawie prądu mogą się źle skończyć. Tutaj chodzi o miejsca takie jak dla przykładu policja.

Agregat prądotwórczy z silnikiem diesla, na gaz ziemny czy benzynę? Czym się różnią

Agregaty nie pracują na wodę albo powietrze, ale potrzebują do działania odpowiedniego paliwa. Na rynku kupimy generatory z silnikiem diesla, benzynowym i na gaz ziemny. Zależnie od tego jak dużą pojemność ma zbiornik paliwa, tak długo urządzenie będzie nam funkcjonować.

Generatory poza rodzajem silnika różnią się szczególnie wielkością. Co za tym idzie agregaty z silnikiem benzynowym znajdą zastosowanie w innym środowisku i w innych przypadkach niż te na olej napędowy.

Generatory na benzynę

Generatory na benzynę najczęściej znajdują zastosowanie w domach albo przy niewielkich placach budowlanych. Głównym powodem jest to, że są kompaktowe i ich cena nie jest duża. Ponadto urządzenia te są ciche, a ich silniki szybko i prosto się naprawia i konserwuje. Silniki benzynowe są niestety mniej żywotne, ale zaletą jest to, że nie ma trudności z uruchomieniem ich przy niskich temperaturach.

Generatory z dieslem

Agregaty z silnikiem diesla są o wiele droższe, ale i większe, do tego cechuje je niskie spalanie paliwa i korzystniejsza cena oleju. Koniecznie musimy zaznaczyć, że są mało awaryjne pod warunkiem ich cyklicznego. Cena jednak bardzo mocno odpycha, a to dlatego, że tego typu urządzenia nie są używane do ochrony przed chwilowym brakiem prądu. Wykorzystywane są podczas budowy albo na festiwalach. 

Jednym z najbardziej doświadczonych wytwórców agragatów z dieslem jest firma Himoinsa – agregaty z silnikiem diesla

Agregaty na gaz

Na koniec zostało opisanie agregatów na gaz ziemny, które są bardzo tanie w utrzymaniu – gaz kosztuje zdecydowanie mniej niż benzyna czy olej. Dodatkowo jest to najbardziej przyjazna środowisku droga zasilania generatora. Ze względu na duży koszt są jednak w głównej mierze wykorzystywane przez przedsiębiorstwa przemysłowe. 

Co sprawdzi się u Ciebie lepiej, agregat prądotwórczy na gaz czy z silnikiem diesla?

Warto przemyśleć do czego chcesz używać agregatu. Jeżeli nie czujesz się dobrze w trakcie długich braków w dostawie prądu i potrzebujesz niewielkiego, cichego i taniego agregatu – polecamy Ci ten z silnikiem benzynowym. Po wybraniu idealnego natężenia i pojemności powinien się idealnie sprawdzić w awaryjnych sytuacjach. 

Możesz również zakupić generator zasilany gazem ale tylko jeśli jesteś w stanie zapłacić większą kwotę. Wiąże się to z jednorazowo dużym kosztem, ale potem zaskoczy Cię jego ekonomiczne utrzymanie.

O urządzeniu z silnikiem diesla nie musisz myśleć, dopóki nie ma sytuacji, że brak prądu może narazić Cię na utratę majątku albo jest to niebezpieczne dla zdrowia lub życia innej osoby. W przeciwnym razie nie ma potrzeby inwestowania w tak drogi sprzęt, który będzie wykorzystywany w wyjątkowych sytuacjach.