Choć usługi stomatologiczne (zwłaszcza w mieście Częstochowa) są w dzisiejszych czasach znacznie bardziej rozwinięte niż kiedykolwiek wcześniej, niewiele osób tak naprawdę w pełni wie, na jakiej zasadzie działa współpraca między profesjami takimi jak stomatolog i protetyk, inaczej technik dentystyczny. Warto bowiem wiedzieć, że są to dwa całkowicie różne zawody, które jednak na pewnych płaszczyznach się uzupełniają.

Co robi stomatolog?

Przede wszystkim, stomatolog zajmuje się rozpoznaniem stanu jamy ustnej i zębów pacjenta. Jeśli potrzeba jakiejkolwiek ingerencji protetycznej, przygotowuje plan niezbędnych prac oraz charakterystykę protezy, którą należy stworzyć, aby pacjent był zdrowy. Zalecenia te, bardzo często poparte materiałem zdjęciowym, otrzymuje następnie pracownia protetyczna.

Co robi protetyk?

Zadaniem technika dentystycznego jest stworzenie protezy na podstawie dokumentacji, wskazówek dentysty oraz własnej inwencji. Bardzo często stomatolog  i technik (Częstochowa) konsultują się, aby razem wypracować rozwiązanie, które całkowicie sprosta potrzebom pacjenta. Mogą wspólnie zdecydować o doborze tworzywa oraz dokładnej wielkości danej protezy, przy czym to stomatolog odpowiada za przygotowanie swoistego rodzaju filarów, na których będzie odpowiednio funkcjonowała.

Jak przebiega współpraca?

Współpraca między stomatologiem a technikiem dentystycznym nie zawsze jest jednak bezpośrednia, więc istotne jest przygotowanie rzetelnych, w miarę możliwości jak najobszerniejszych wymagań odnośnie oczekiwanej protezy. Wtedy współpraca będzie najbardziej skuteczna i efektywna.