Czasami jesteśmy w sytuacji, w której na naszej działce stoi stary dom. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby postawić nowy dom od podstaw. Jak się za to zabrać, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z planem?

Bez załatwienia formalności nie zaczynaj wyburzenia budynku

Przede wszystkim trzeba pamiętać o wielu zgodach i dokumentach. Bez jakichkolwiek zezwoleń możemy rozebrać dom mający do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w przypadku większych domów konieczne jest uzyskanie wielu zezwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Wśród nich jest na przykład zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy dokładny plan wyburzenia. Biurokracja jest w tym zakresie bezlitosna. Trochę inaczej sytuacja się prezentuje, kiedy budynek grozi zawaleniem – wtedy do wyburzenia budynków można przystąpić natychmiast.

Jakie urządzenia są niezbędne

Jeśli mowa o sprawach związanych z samym wyburzeniem, niezbędne będzie zorganizowanie potrzebnych narzędzi, a najlepiej także ekipy fachowców. Trzeba mieć świadomość, że wyburzanie na własną rękę wymaga precyzji i rozwagi. Należy rozpocząć od wzniesienia rusztowań, a następnie pozbywania się elementów dachu. Rozbiórkę przeprowadza się następnie od wyższych pięter w dół. 

Jak wywieść gruz?

Konieczne będzie przygotowanie miejsca na odpady. Kruszenie gruzu jest bowiem ważnym elementem rozbiórki każdego domu. Należy zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy, która zajmuje się wywożeniem gruzu. Nie kosztuje to zbyt dużo, a może zapewnić nam ogromną wygodę, zwłaszcza gdy działka jest względnie niewielka. 

Reasumując, wyburzenia budynków nie są prostą sprawą. Wymaga to precyzji, specjalistycznej wiedzy, a przede wszystkim rozwagi, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Należy również mieć wiedzę w sprawach biurokratycznych oraz położyć nacisk na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie stopniowe pozbywanie się go z działki.